Osteoartróza

Osteoartróza

je najčastejšie, nevyliečiteľné, chronické ochorenie kĺbov vo vyspelých krajinách. Zasahuje do kvality života pacienta, nakoľko úzko súvisí s jeho pohyblivosťou, sebestačnosťou a následne jeho celkovou kvalitou života.

Pri osteoartróze dochádza k poškodeniu chrupavky, ktorá sa prejavuje stupňujúcou sa bolesťou kĺbov.

Akí odborníci sa podieľajú na liečbe osteoartrózy?

Nakoľko ide o nevyliečiteľné ochorenie je potrebné, aby o stave pacienta boli informovaní aj lekári z nasledovných oborov - praktický lekár, ortopéd, reumatológ, fyzioterapeut, dietológ, atď., nakoľko dokážu oddialiť prípadné komplikácie a pomôcť pri prevencii ochorenia. 

Existuje aj nefarmakologická liečba osteoartrózy?

Mnohokrát dochádza k namáhaniu poškodenej chrupavky aj kvôli nadmernej hmotnosti pacienta. Preto je dôležité, aby sa pacient snažil o redukciu hmotnosti. Už pri redukcii 7kg hmotnosti sa redukujú symptómy choroby ako bolesť či stuhnutosť o 50%. Preto je dôležitý pravidelný pohyb, cvičenie, fyzioterapia, správna výživa a používanie protetických pomôcok.

Aký vplyv má osteoartróza na chrupavku človeka?

Laicky povedané, u zdravého pacienta funguje chrupavka medzi kĺbmi ako tlmič. Pohyb je bezbolestný, automatický a neuvedomujeme si ho. Pri osteoartróze dochádza postupne k deštrukcii kĺbovej chrupavky a k zmene jej mechanických vlastností – pohyblivosť pacienta je obmedzená a častokrát aj veľmi bolestivá.

Aké sú účinky pri užívaní glukozamín sulfátu na kĺbovú chrupavku: 

1. Protizápalový – znižuje účinok zápalových faktorov

2. Antikatabolický – zvyšuje účinok katabolických enzýmov


Čím zmierňuje symptómy osteoartrózy ako sú bolesť a stuhlosť kĺbov.
  1. Zdravý kolenný kĺb
  2. Mierna osteoartróza
  3. Stredná osteoartróza
  4. Tažká osteoartróza